Jablonecká ZUŠ se připojí k 355 dalším po celé republice

přidáno: 24. 5. 2017 4:23, autor: Jana Fričová   [ Aktualizováno 24. 5. 2017 4:37 uživatelem Vít Rakušan ]
Jablonecký hudební festival a ZUŠ Open jsou dalšími body programu, které si pro obyvatele města i jeho návštěvníky přichystal 3. ročník Města plného tónů.

V pátek 26. května jsou do městského divadla z
vaní všichni příznivci sborového zpěvu. Hostiteli budou domácí sbory Vrabčáci a Vrabčata ze ZŠ Mozartova pod dirigentským vedením Pavla Žura. „Nejvzdálenějším hostem, kterého přivítáme na jevišti, bude maďarský dětský sbor Napsugar z Nyíregyházy,“ říká sbormistr Žur. Jako další se publiku mimo jiné představí DPS Kopretina a Mládežnický sbor ZŠ Karla Dvořáčka Ostrava-Orlová, vokálně instrumentální soubor Carmina ze ZUŠ Frýdlant, Jablonec budou reprezentovat ještě DPS Rolnička a DPS Zvoneček ze ZŠ Liberecká a Příležitostný sbor Gymnázia Dr. Randy. Začátek je v 17 hodin.

Základní umělecká škola vstupuje do Města plného tónů s novinkou. V úterý 30. května se připojí k celorepublikovému happeningu ZUŠ Open, nad kterým převzala záštitu Magdalena Kožená. Jablonecká ZUŠka se svým téměř celodenním program vystoupí před veřejností spolu s dalšími 355 školami stejného zaměření v ostatních místech republiky.

Celostátní happening pro širokou veřejnost inicioval Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem otevřít ve společnosti debatu o důležitosti a pozitivní roli, kterou hraje umělecké vzdělávání v rozvoji dětské osobnosti. „Díky velké profesionalitě základních uměleckých škol se mohou lidé těšit na opravdu krásnou a velkolepou oslavu umění s dětmi. Umělecké vnímání, kreativita a tvorba je pro malé děti stejně důležitá a přirozená jako pohyb a sport,“ připomíná Magdalena Kožená.

Jablonecká ZUŠ odstartuje program v úterý 30. 5. v 11 hodin dopoledne, a to společným hodinovým workshopem a vystoupením s dětmi z místníc
h mateřských škol na schodech před radnicí. Na ně ve 13 hodin naváží na Mírovém náměstí bubeníci ve společné show celého oddělení bicích nástrojů. Ve stejnou hodinu, ale na náměstí Dr. Farského, se rozezní tradiční Klavír pod širým nebem, na nějž se bude hrát až do 17.30 hodin. Od 18 hodiny potěší ZUŠka milovníky Bohuslava Martinů. „V kostele sv. Anny představíme premiérové nastudování kantáty Otvírání studánek, kterou zpívá sbor Iuventees, gaude!, za klavír usedne Jana Lišková Kvochová, na housle zahrají Anna Veverková a Alexey Aslamas, na violu Petr Verner a mluveného slova se zhostí Justin Svoboda,“ zve ředitel umělecké školy Vít Rakušan. Celý den pak uzavře od 19 hodin v Klubu Na Rampě literárně-dramatický obor školy představením Plešatá zpěvačka.

ZUŠ Open v Libereckém kraji:
Česká Lípa, Doksy, Jablonné v Podještědí, Jablonec nad Jizerou, Jablonec nad Nisou, Liberec, Lomnice nad Popelkou, Mimoň, Nové Město pod Smrkem, Nový Bor, Semily, Tanvald, Turnov, Žandov, Železný Brod
Detailní program ZUŠ Open 2017 na www.zusopen.cz.

Comments