Město plné tónů nahlédne letos poprvé do kostela

přidáno: 11. 7. 2016 7:00, autor: Jana Fričová   [ aktualizováno 11. 7. 2016 7:07 ]
Místo na náměstí Boženy Němcové jsou milovníci koncertů v kostelech zvaní v úterý do toho ve Mšeně. Ve středu je plánované dostaveníčko se smyčci na Mírovém náměstí, ve čtvrtek bloudění Brazílií na letní scéně a v neděli čeká americká Virginie v Tyršových sadech.

„Letošní program kostelních koncertů začíná v úterý 12. července ve mšenském kostele Nejsvětější Trojice, který je náhradou za právě rekonstruovaný starokatolický kostel Povýšení sv. Kříže na náměstí Boženy Němcové. Věříme, že hlas nedávno instalovaných malých varhan z konce 19. století od trutnovského varhanáře W. Lorenze pod rukama Drahoslava Grice a se zpěvem barytonisty Milana Koláře přinese posluchačům do letních dní radost,“ říká Borek Tichý z JKIC a dodává, že koncert začíná v 17 hodin. „V programu zazní díla Johanna Sebastiana Bacha, Adama Václava Michny z Otradovic, Johanna Kaspara Kerlla, Georga Friedricha Händela, Johanna Georga Albrechtsbergera, Marcina Józefa Żebrowského, Césara Francka, Ernesta Chaussona, Jana Maláta a Antonína Dvořáka,“ popisuje Tichý s tím, že vstupné, k jehož sběru využijí organizátoři varhanní píšťalu, je dobrovolné a poputuje na náklady spojené s koncerty.
O den později, ve středu 13. července, se na Mírovém náměstí představí od 16 hodin DUO VIRTUOSIC STRINGS, které tvoří houslistka Lucia Fulka Kopsová a kontrabasistka Eva Šašinková. „Smyčcové duo housle - kontrabas zaujme publikum svou barvitostí i osobitým projevem obou interpretek,“ tvrdí ředitel městského divadla Pavel Žur.
 Lucia Fulka Kopsová je absolventkou brněnské JAMU a držitelkou řady ocenění z mezinárodních soutěží – slovenský Dolný Kubín, Beethovenův Hradec nebo Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka atd. Eva Šašinková absolvovala pražskou HAMU a specializuje se mimo jiné na hru na klasický violon z 18. století, na který hraje několik málo violonistů na světě. I ona získala ceny na mezinárodních soutěžích, a to kontrabasistů v Maďarsku, Německu či ve Francii. Je absolutní vítězkou Mezinárodní kontrabasové soutěže ČR, laureátkou soutěže G. Bottesiniho v Itálii, držitelkou Zlatého diplomu Motorola - hudba Evropy a ceny Josefa Hlávky - Nadání Hlávkovy nadace. V jejich podání zazní ve středu před radnicí díla Händela, Schumanna, Smetany a dalších hudebních mistrů. 
Ve čtvrtek od 17 hodin brazilskými rytmy potěší posluchače na letní scéně Eurocentra MIRAMUNDO (S/BR/MEX/I). „Hudebník Luiz Murá opustil rodnou Brazílii, aby hledal inspiraci v hudbě odlišných kultur. Na své cestě zformoval skupinu z umělců se stejně nespoutanými dušemi, jako má on. MiraMundo je kolektiv profesionálních hudebníků, písničkářů a kamarádů, kteří rádi zahrají ve velkých divadlech i malých jazzových klubech,“ popisuje hudební seskupení dramaturg Eurocentra Jan Ocilka. Podle jeho slov kapela staví repertoár na brazilském hudebním základě a cikánských kořenech.
V neděli 17. července zve od 15 hodin do Tyršových sadů HACKENSAW BOYS z USA. Skupina z Virginie vznikla v roce 1999, čerpá z mnoha hudebních vlivů a je známá pro svá energická živá vystoupení. Za posledních patnáct let proslula v oblasti středního Atlantiku. „Hackensaw Boys jsou zvaní na přední americké country festivaly včetně Bonnaroo, Lock'n, Floydfest a také mnoho jiných,“ představuje americkou kapelu Ocilka.

Pokud není uvedeno jinak, pak se vstupné na jednotlivé programy neplatí.
 
Comments